sobota, 10 sierpnia 2013

Automatyka domowa - czy warto?

Na pewno wiele osób, które słyszały o inteligentnym domu zastanawia się, czy warto taki system instalować. Oczywiście można na samym początku dojść do wniosku, że skoro wcześniej tego nie było i w dalszym ciągu nie jest to norma, to nie warto zawracać sobie tym głowy. Sposób rozumowania jak najbardziej poprawny i całkowicie zatrzymujący dążenie do własnej wygody i poprawienia warunków życia.
Nie tak dawno samochody bez klimatyzacji, wspomagania kierownicy i elektrycznych szyb były czymś normalnym i mało kto widział sens inwestowania w te "niepotrzebne" gadżety. Czy samochód bez tych udogodnień nie będzie jeździł?
Samochody wyposażone w komputery i systemy ułatwiające życie kierowcy i pasażerów stały się normą. Czemu więc nasze samochody są "mądrzejsze" od domów? Jednak w domu spędzamy więcej czasu, to tu odpoczywamy i chyba warto zapewnić sobie większy komfort.
Sam komfort trudno przeliczyć na pieniądze. Wiadomo, że człowiek przyzwyczaja się do wygody i z czasem staje się to normalne. Ale inteligentny dom to nie tylko wygodne mieszkanie. Tak naprawdę wszystko wzięło się z potrzeby racjonalizacji kosztów zarządzania budynkiem (początkowo sprawa dotyczyła dużych obiektów). Więc głównym zadaniem systemu automatyki powinno być oszczędzanie kosztów, a co za tym idzie - energii.
Automatyka domowa dodatkowo dba o nasze bezpieczeństwo, utrzymuje jakość powietrza w pomieszczeniach (korzystne dla zdrowia), oszczędza czas wykonując za nasz powtarzalne czynności, dopasowuje działanie instalacji do naszych aktualnych potrzeb.
Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, mogłoby się wydawać, że takie rozwiązania powinno być obecne w każdym domu. Skąd brak popularności? Początkowo na przeszkodzie stała cena. Faktycznie zaporowa w stosunku do kosztów budowy domu. Ale to już przeszłość, ceny sprzed dziesięciu lat nawet trudno porównywać z dzisiejszymi. A poza spadkiem cen wzrosły możliwości.
Obecnie za systemami automatyki domowej ciągnie się zła opinia drogiej zabawki dla ludzi nie mających lepszych pomysłów na wydanie pieniędzy.
Warto jednak pamiętać, że do wyboru mamy kilka (licząc tylko te najbardziej znane) systemów automatyki. Różnią się one ceną, ale też możliwościami. Ważne, żeby znaleźć kompromis między jednym i drugim. A wtedy na pewno szczęśliwy posiadacz mniej lub bardziej inteligentnego domy nie będzie miał poczucia źle wydanych pieniędzy.
Podsumowując mogę tylko powiedzieć, że WARTO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz