poniedziałek, 28 października 2013

Czego można oczekiwać od systemu inteligentego domu

Inteligentny dom to pojęcie dość abstrakcyjne dla wielu osób budujących dom. Niby każdy coś słyszał, ale są to informacje bardzo ogólne. W internecie i prasie znajdziemy głównie mało znaczące hasła, które niewiele mówią osobom niezainteresowanym tematem. Warto więc przedstawić możliwości inteligentnego domu z punktu widzenia korzyści dla inwestora.

Samo stwierdzenie, że w inteligentnym domu możemy sterować oświetleniem, ogrzewaniem czy roletami nie wiele nam mówi. Przecież w domu z tradycyjnymi instalacjami też w pewnym sensie sterujemy tym wszystkim. 
Podstawową różnicą między instalacją tradycyjną a inteligentną jest integracja. Łącząc ze sobą wszystkie instalacje zyskujemy funkcje, które normalnie byłyby trudne lub niemożliwe do zrealizowania. Dlatego mówiąc o  inteligentnym domu nie można oddzielać od siebie poszczególnych instalacji.
Najlepiej działanie takiej instalacji oddadzą przykłady funkcji, które możemy zrealizować.

Centralne wyłączenie

Centralne wyłączenie całego oświetlenia w domu, to jedna z podstawowych funkcji. Ale samo oświetlenie to nie wszystko. Wciskając przycisk przy wyjściu z domu możemy wyłączyć światło, opuścić rolety, obniżyć temperaturę i uzbroić alarm.


Sceny świetlne

Wyobraźmy sobie, że w naszym salonie mamy pięć obwodów oświetleniowych.
Oglądając telewizję będziemy chcieli mieć załączone kinkiety i podświetlenie LED, ale podczas kolacji lepiej zapalić lampę nad stołem. Do tego właśnie służą sceny, nie musimy pamiętać, który włącznik załącza którą lampę. Wystarczy, że wciśniemy przycisk podpisany TV i aktywujemy taką scenę. Nie trzeba za każdym razem włączać i wyłączać poszczególnych obwodów. Wystarczy załączać sceny. Dodatkowo jednym przyciskiem wyłączymy całe oświetlenie.

Sterowanie ogrzewaniem

Ogrzewanie domu stanowi najwyższy koszt jego utrzymania. Dlatego ważne, żeby jak najbardziej zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie.
Wychodząc z domu do pracy warto obniżyć temperaturę, oczywiście tylko o kilka stopni, żeby ponowne nagrzanie nie trwało zbyt długo. Ale już podczas wyjazdu na urlop możemy ograniczyć temperaturę do minimum i podnieść ją przed powrotem, żeby nie wracać do zimnego domu.
Dzięki integracji z systemem alarmowym możemy wyłączać ogrzewanie w pokojach, gdzie jest otwarte okno.

Zdalne sterowanie

Jeszcze do niedawna zdalne sterowanie instalacją w domu polegało na wysyłaniu wiadomości SMS z odpowiednim poleceniem.  Wygoda takiego rozwiązania pozostawiała wiele do życzenia i praktycznie mogło to służyć jedynie do zmiany temperatury.
Teraz rozwój w dziedzinie smartfonów spowodował, że sterowanie instalacją domową odbywa się za pomocą wygodnej aplikacji. Będąc w domu możemy korzystać z takiej aplikacji jak z pilota.
Jeżeli jesteśmy poza domem, również możemy dowolnie sterować elementami instalacji. Na pewno wiele osób ucieszy możliwość sprawdzenia, czy włączyliśmy alarm. Wracając z urlopu w górach, wcześniej niż planowaliśmy, będziemy mogli podnieść temperaturę niezależnie od ustawionego harmonogramu.

Symulacja obecności

Jedna z ciekawszych funkcji inteligentnego domu i jednocześnie nie możliwa do zrealizowania w tradycyjnej instalacji. Jeżeli opuszczamy na dłużej dom możemy włączyć symulację obecności i system sam załączy oświetlenie, podniesie rolety w taki sposób, jakby ktoś był w środku.

Elastyczna konfiguracja

W zwykłej instalacji elektrycznej jeden wyłącznik załącza jeden obwód oświetleniowy. I już na etapie montażu trzeba zaplanować, jak instalacja będzie działać. Natomiast w instalacji inteligentnego domu funkcje przycisków mogą być dowolnie konfigurowane. Jeżeli po pewnym czasie domownicy uznają, że wygodniejsza byłaby inna konfiguracja, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją zmienić. 
Dobrym przykładem jest tu instalacja w pokoju dziecięcym. Jeżeli dziecko jest małe można wyłączać zasilanie gniazdek w jego pokoju. A sterowanie roletami lepiej realizować z innego miejsca, żeby uniknąć przypadkowego włączenia napędu. Jednak z wiekiem sytuacja się zmienia, roletami wygodniej byłoby sterować bezpośrednio z tego pokoju, a gniazdka mogą być zasilone na stałe.


Opisane tu funkcje to kropla w morzu możliwości takiego systemu. Poza tym napisałem tu jedynie o podstawowych instalacjach. Funkcje, które mogą być zrealizowane w takim domu ograniczone są jedynie naszą wyobraźnią. Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby instalacja inteligentnego domu była udogodnieniem. Dobrze zaplanowana i zaprogramowana instalacja nie powinna być widoczna dla domowników. Jedynie nowoczesne włączniki mogą przypominać o tym udogodnieniu. Reszta powinna działać samoczynnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz