niedziela, 6 października 2013

Drugie Targi Dom Inteligentny


Kilka katalogów i broszur
Już drugi raz odbyły się targi Dom Inteligentny. Jak na razie jest to jedyne miejsce, gdzie klienci szukający rozwiązań do swoich domów mogą spotkać się z dostawcami sprzętu i firmami instalacyjno-integracyjnymi. Inicjatywa bardzo ciekawa i na pewno godna uwagi. Co w tym roku pokazali wystawcy? Zwracałem głównie uwagę na firmy oferujące automatykę domową. Nie jestem pewien, czy inwestor zwróciłby uwagę właśnie na te firmy. Chyba cały czas brakuje pokazania zalet inteligentnego domu. Wszyscy starają się pokazać urządzenia, ewentualnie osprzęt elektryczny. To oczywiście zainteresuje integratora i instalatora, ale osoba budująca dom chciałby wiedzieć co zyska wyposażając swój dom w taki system. To tylko taka luźna uwaga, bo tak na prawdę stoiska są bardzo dobrze przygotowane i widać, że firmom zależy na zaprezentowaniu się.

Krótki przegląd firm, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę:

LCN

 

Mariusz Szafrański prezentuje system LCN i wizualizację DOMIQ
 Niemiecka firma oferująca system inteligentnego domu. Jest on o tyle ciekawy, że moduły komunikują się po dodatkowej żyle w przewodzie. Oznacza to, że łatwo przygotować swoją instalację do zamontowania LCN nawet w późniejszym czasie. Osobiście bardzo lubię ten system ze względu na łatwość instalacji, programowania i pewność działania. Na targach pokazano wiele urządzeń przyciągających wzrok - np. szklane czujniki ruchu, szklane panele sterujące. Uzupełnieniem systemu była prezentowana wizualizacja polskiej firmy DOMIQ. System godny uwagi jako alternatywa dla KNX. Dla użytkownika końcowego ważnym argumentem będzie niższa cena, a dla instalatorów i integratorów doskonałe wsparcie techniczne ze strony producenta.

ID Electronics


Panel Carlo Touch KNX (zdjęcie ze strony producenta
http://www.elsner-elektronik.de)
Dystrybutor różnego rodzaju elementów do automatyki domowej zaprezentował nowy panel dotykowy wielkości standardowego włącznika. Panel działa w systemie KNX.
Dowiedziałem się również, że firma zamierza promować na polskim rynku produkty firmy Siemens z zakresu KNX. Jest to o tle ciekawe, że Siemens będący jednym z głównych producentów urządzeń KNX praktycznie nie istniał na naszym rynku.
Zabrało mi prezentacji produktów Loxone (a może tylko nie zauważyłem).

 

 

Zamel

 

Prezentacja najnowszego produktu Exta Free Controller firmy Zamel
Firma do niedawna znana głównie z produkcji dzwonków do drzwi zaczęła pojawiać się na rynku automatyki domowej. Oferowany od pewnego czasu system Exta Free tak na prawdę nie zachwycał możliwościami. Był po prostu kolejną ofertą  bezprzewodowych przycisków i odbiorników. Pozwalał na sterowanie oświetleniem, roletami, taśmami LED. Jednak to co firma planuje wprowadzić na początku przyszłego roku zmienia całkowicie oblicze tego systemu. Prezentowana już teraz bramka do sterowania instalacją przez smartfon jest na prawdę ciekawym produktem. Dodatkowo urządzenie ma być wyposażone w komunikację po protokole Z-Wave, więc będzie możliwe sterowanie np. bezprzewodowymi zaworami grzejnikowymi. Mam nadzieję, że już wkrótce producent zaprezentuje finalną wersję bramki.
System zostanie także uzupełniony o kilka nowych elementów, np. czujnik temperatury i natężenia oświetlenia, czy bezprzewodowy kontaktron.
Taki system może trochę zmienić na rynku automatyki domowej, jeżeli tylko produkty okażą się funkcjonalne, a ceny pozostaną na atrakcyjnym poziomie.

 

 

Delta Dore

 

Bramka do sterowania instalacją przez urządzenia
mobilne (zdjęcie ze strony producenta
http://www.deltadore.com)
Francuska firma specjalizująca się w termostatach do ogrzewania pojawiła się na polskim rynku z ofertą domotyki. Firmę znam od dawna i bardzo cieszy mnie, że dzięki takim produktom automatyka domowa trafia do szerszego grona odbiorców. Korzystając z oferowanych produktów można stworzyć automatykę dla całego domu lub tylko wykorzystać pojedyncze funkcje np. sterowanie roletami lub roletami.
Całość dopełnia panel sterujący i bramka do sterowania przez urządzenia mobilne.
Na razie produkty tej firmy wydają mi się mało rozpoznawalne na naszym rynku. Dystrybucja odbywa się praktycznie wyłącznie przez instalatorów, co jest zaletą, bo klient może liczyć na fachową obsługę. Ale jednocześnie promocja marki jest dość skromna. Chociaż  tym roku jest to już kolejna impreza, a której prezentowane są te produkty.

 

Jung, ABB

 

Stoisko z prezentacją osprzętu firmy JUNG
Klasyka gatunku, czyli firmy produkujące standardowy osprzęt elektryczny taki jak włączniki i gniazdka. Ale również urządzenia w standardzie KNX. Wszystkie produkty tych firm prezentują wysoki poziom wykonania i designu. Długo można by o tym pisać, ale chyba najlepiej zobaczyć na własne oczy, to to właśnie o wygląd tam chodzi. O jakość możemy być spokojni.

 

Podsumowanie

 

Takie targi to z pewnością ważna impreza dla wszystkich związanych z branżą inteligentnych domów. Tym bardziej dziwi fakt, że tak na prawdę ilość firm nie jest imponująca. Wydawałoby się, że jest to najlepsza forma dotarcia do klienta. Przecież takie produkty nie pojawiają się w sklepach, telewizji. Potrzebny jest bezpośredni kontakt z klientem.
Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne targi przyciągną jeszcze więcej firm i odwiedzających, a inteligentny zacznie być obowiązującym standardem. 

1 komentarz:

  1. Widać, że wystawcy jeszcze przyglądają się tym targom i stąd niska frekwencja. Z punktu widzenia wystawcy, który wystawia się tam po raz drugi uważam tą imprezę za bardzo udaną, ponieważ nie ma tam przypadkowych osób (impreza biletowana) -to powoduje, że można z klientem porozmawiać nawet i pół godziny i przejść do konkretów a nie tylko marketingowe bla bla bla. Trzymam kciuki za kolejne edycje :-)

    OdpowiedzUsuń