czwartek, 8 października 2015

Targi Dom Inteligentny Expo 2015


Za nami kolejna edycja targów Dom Inteligentny. Po raz drugi impreza miała miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie. Miałem okazję odwiedzać targi od pierwszej edycji, więc można powiedzieć, że mam porównanie. Niestety w tym roku trudno powiedzieć coś pozytywnego o tym wydarzeniu. 

Swoją drogą wydarzenie bardzo ważne w branży ID. Kiedy odbywały się pierwsze targi, myślałem, że będzie to miejsce, gdzie osoba budująca dom znajdzie informacje na temat automatyki domowej. Możliwe, że podobnie myśleli organizatorzy, bo faktycznie na początku pojawiły się firmy wykonawcze. Jednak od momentu przeniesienia imprezy na Stadion Narodowy głównie prezentują się najwięksi producenci. Wynika to na pewno z cen stoisk i kosztów przygotowania ekspozycji. W ubiegłym roku z wyższego prestiżu lokalizacji targów skorzystały firmy z branży audio. Sposób prezentacji sprzętu najwyższej jakości faktycznie robił wrażenie. Teraz niestety tego zabrakło.
Co zawiodło w tym roku? Trudno powiedzieć. Myślę, że zabrakło informacji, która dotarłaby do klienta niezwiązanego z branżą. Może sam forma targów też nie jest już tak interesująca. Poprzednie edycje były w pewnym sensie nowością na naszym rynku. Wiele osób na pewno pierwszy raz dowiedziało się wtedy o inteligentnym domu i mieli możliwość zobaczyć na żywo urządzenia, które w takim domu działają. Praktycznie wszystko było interesujące. W tym roku odniosłem wrażenie, że nie do końca wiadomo, do kogo są te targi kierowane. Za mało specjalistyczne dla integratorów i instalatorów, za bardzo techniczne dla inwestorów. Tematyka od inteligentnego domu, przez sprzęt AGD, po samochody. Trudno nawet mówić tu o spotkaniu kupującego ze sprzedającym, bo duża firma produkująca lub dystrybuująca osprzęt nie dostarcza go raczej klientowi końcowemu. A z drugiej strony inwestor mógł spotkać tylko pojedyncze firmy wykonawcze.
Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej. I Targi Dom Inteligentny nie będą tylko miejscem, gdzie największe firmy pokażą się, bo tak wypada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz