czwartek, 18 lutego 2016

Inteligentny dom dla seniora

Inteligentny dom kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnymi technologiami, co może sugerować, że najbardziej zainteresowane powinny być osoby młode. Jednak proponuję spojrzeć inaczej na automatykę w naszych domach. W naszym społeczeństwie rośnie grupa osób starszych, dla których nowinki techniczne wydają się zbędne i już na samo hasło "inteligentny dom" stwierdzają, że komputery ich nie interesują, a światło można włączać zwykłym włącznikiem. Ale przecież w domu wyposażonym w automatykę nie musi być ani jednego komputera, a włączniki mogą wyglądać całkowicie normalnie. Wszystkie zalety zaszyte są głębiej. Jakie zalety inteligentnego domu odczuje starsza osoba?

1. Bezpieczeństwo - wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie, ale z wiekiem ta potrzeba wydaje się coraz silniejsza. Na pewno ważne będzie wyzwanie pomocy z kilku miejsc w domu. Kolejna funkcja to możliwość łatwego włączenia światła w całym domu sytuacji poczucia zagrożenia. Natomiast jeżeli samotnie mieszkająca osoba ma kogoś,  kto nawet mieszkając w innym miejscu opiekuje się nią,  to pomocny będzie monitoring z dostępem przez internet. Również wszystkie czujniki gazu, dymu,  czadu znacząco podnoszą bezpieczeństwo. A informacja o zamkniętych oknach i drzwiach wejściowych przyda się każdemu,  kto po wyjściu z domu zastanawia się,  czy na pewno wszystko zamknął.

2. Komfort - trudno przeliczyć to na pieniądze, ale wygoda może być równie ważna, jak bezpieczeństwo. Wszystkie standardowe funkcje, takie jak sterowanie światłem, czy roletami będą na pewno chętnie wykorzystywane przez starsze osoby. Prosta funkcja polegająca na centralnym wyłączeniu światła w domu oszczędzi biegania po wszystkich pokojach przed wyjściem do sklepu. Również odsłonięcie rano wszystkich rolet będzie wygodniejsze.

3. Oszczędności - automatyka domowa może przynieść oszczędności, najbardziej będzie to widoczne przy rachunkach za ogrzewanie. Często zdarza się, że dorosłe dzieci wyprowadzają się i rodzice zostają w dużym domu, który nie jest w pełni wykorzystywany. W pustych pomieszczeniach można wtedy łatwo obniżyć temperaturę, zachowując komfort w pozostałych pokojach. A w razie potrzeby w prosty sposób zwiększamy temperaturę. Można nawet wcześniej ustawić,  w jakich dniach temperatura ma być wyższa, wtedy nawet nie trzeba pamiętać o jej ponownym obniżeniu.
Poza tymi zaletami można jeszcze wspomnieć o obsłudze instalacji z aplikacji na smartfonie. Często nie będzie to problemem nawet dla starszej osoby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz