poniedziałek, 30 maja 2016

JUNG - Smart Visu Server

Miałem ostatnio szansę zapoznać się z działaniem serwera wizualizacji instalacji KNX firmy Jung. Zawsze tego typu produkty przyjmuję z entuzjazmem, ponieważ obsługa systemu inteligentnego przez urządzenia mobilne jest bardzo ważną funkcjonalnością. Można powiedzieć, że jest to jedna z ważniejszych funkcji odróżniających zwykłą instalację od zautomatyzowanej. Chociaż z drugiej strony staram się unikać sytuacji, gdzie działanie instalacji zależy w dużym stopniu od wizualizacji. KNX jest systemem rozproszonym i warto wykorzystywać tę zaletę.

Wróćmy do serwera Smart Visu.
Smart Visu Server - JUNG
Z zewnątrz wyróżnia się niewielkimi gabarytami, obudowa może być zamontowana na szynie DIN w rozdzielni za pomocą adaptera. Do zestawu dołączony jest zasilacz, niestety wtykany do gniazdka - utrudnia to montaż w rozdzielni. Magistrali KNX nie podłącza się bezpośrednio do serwera, potrzebny jest jeszcze router IP/KNX. Z jednej strony to wada podnosząca koszt instalacji, ale z drugiej strony serwer możemy podłączyć w dowolnym miejscu w domu, do gniazdka sieci LAN.

Konfiguracja

Serwer konfiguruje się przy pomocy przeglądarki internetowej, nie ma żadnej dedykowanej aplikacji, którą można uruchomić w trybie off-line. Nie jest to wygodne dla integratora, jeżeli serwer jest zamontowany już u klienta. Praktycznie powinno dostarczać się oprogramowany już urządzenie, co nie zawsze jest takie łatwe.
Na szczęście samo programowanie serwera nie jest skomplikowane.

Zaimportowane adresy grupowe
Pracę rozpoczynamy od zaimportowania konfiguracji z programu ETS - plik *.esf.
Kolejny krok to konfiguracja pomieszczeń i  funkcji. Serwer daje możliwość ustawienia 24 pomieszczeń (obszarów) w domu oraz 240 funkcji. Funkcją jest np. włączenie światła, sterowanie roletą, ustawienie temperatury, trybu grzania, aktywacja sceny lub wysłanie wartości liczbowej.
Twórcy interfejsu postarali się, żeby konfiguracja funkcji była prosta i intuicyjna. W prosty sposób ustawiamy potwierdzenia otrzymywane z systemu KNX. Dzięki temu włączenie oświetlenia przyciskiem jest na bieżąco aktualizowane na wizualizacji.

Konfiguracja funkcji KNX
Po zdefiniowaniu wszystkich funkcji pozostaje przypisanie ich do pomieszczeń. To praktycznie kończy całą konfigurację.
Konfiguracja scenariuszy
Poza tym mamy jeszcze możliwość ustawienia 250 scenariuszy, które mogą być uruchamiane przez użytkownika, od dowolnego zdarzenia lub w określonych godzinach.

Wizualizacja

W tym momencie wizualizacja powinna już działać. Można ją uruchomić w przeglądarce zarówno na smartfonie, jak i na komputerze. 
Działająca wizualizacja w przeglądarce na komputerze PC
W górnej części ekranu widoczne są skonfigurowane wcześniej pomieszczenia. Poniżej dostępne są wszystkie funkcje przypisane do danego pomieszczenia. Ikony po prawej strony każdego paska z funkcją służą do włączania oświetlenia, sterowania roletami itp.
Grafika jest bardzo prosta, ale zarazem czytelna. Bardzo podoba mi się zachowanie zachowanie jednolitej stylistyki charakterystycznej dla produktów firmy Jung. Działanie serwera jest stabilne i nie powoduje żadnych problemów.


Podsumowanie

Serwer Smart Visu jest ciekawym uzupełnieniem każdej instalacji KNX. Co prawda uważam, że brakuje kilku istotnych funkcji. Chętnie zobaczyłbym funkcje logiczne lub rejestrowanie temperatur. Ten serwer wizualziacji trzeba traktować bardziej jak nakładkę na instalację KNX, która działa w pełni autonomicznie. Takie podejście ma swoje dobre strony, ponieważ mamy pewność, że awaria serwera nie unieruchomi instalacji.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz