sobota, 31 grudnia 2016

JUNG - KNX room controller F50

Na tę nowość czekałem bardzo długo. Przyciski KNX z serii F50 firmy Jung cieszyły się od samego początku dużym zainteresowaniem, jednak brak ładnego termostatu często zniechęcał do ich stosowania.

Wygląd zewnętrzny

KNX Kompaktowy kontroler
 pomieszczeniowy F50
(źródło: www.jung.de)
Produkty Jung-a zawsze charakteryzują się wysoką jakością wykonania. W tym przypadku jest tak samo. Termostat wygląda identycznie jak pozostałe przyciski serii F50, z ta różnicą, że w środku znajduje się wyświetlacz zamiast pola opisowego. Klawisze i ramkę możemy dobrać indywidualnie, od wyboru mamy wykonania plastikowe i metalowe. Wszystko oczywiście najwyższej jakości. Ciekawy efekt daje połączenie różnych kolorów ramek i klawiszy, niestanowi to problemu, ponieważ każda część jest zamawiana oddzielnie.
Wyświetlacz jest niestety LCD zamiast OLED. Może nie jest to bardzo duża wada, ale byłoby na pewno lepiej. Jednak mimo wszystko jest on czytelny i zawiera wszystkie przydatne informacje. Oczywiście nie wyświetlimy tu tekstu, ale też mało kto oczekuje takiej funkcji na wyświetlaczu wielkości kalkulatora.
Nowością są kolorowe diody statusu, do wyboru mamy kolor niebieski, czerwony i zielony. Daje to bardzo ciekawy efekt i z pewnością ułatwia obsługę przycisków.

Funkcje

Na temat funkcji tego kontrolera można pisać bardzo długo, niektóre z nich ważne są dla integratorów inne dla użytkowników.
Kontroler został wyposażony w dwa termostaty, które mogą niezależnie sterować temperaturą w dwóch pomieszczeniach. Ale nie tylko, ponieważ do sterownika można podłączyć zewnętrzny czujnik temperatury np. od ogrzewania podłogowego. Warto wspomnieć, że termostaty mogą też wykorzystywać pomiar temperatury z wbudowanego czujnika oraz innego przycisku serii F50 (lub nowej wersji F40).
Kolejną różnicą w stosunku do innych produktów dostępnych na rynku jest wykorzystanie wyświetlacza do prostego opisu funkcji przycisku. Nie jest to nic wyszukanego, ale ułatwi obsługę klawiszy.
Same klawisze mogą być zaprogramowane tak jak w innych urządzeniach Jung. Więc do wyboru mamy naprawdę dużo możliwości. Każdy przycisk może włączać i wyłączać światło, sterować roletami, wywoływać sceny. Do dyspozycji mamy również reakcję na długie i krótkie naciśnięcie przycisku, a nawet na jego puszczenie.
Do kontrolera można podłączyć moduł rozszerzeń wykorzystując dwie dodatkowe żyły w przewodzie magistralnym. Jest to tańsze rozwiązanie niż montaż samych przycisków KNX. Należy tylko wiedzieć, w jaki sposób została położona magistrala. Sam kontroler nie potrzebuje dodatkowego zasilania.
Sposób podłączenia modułów rozszerzeń.
(zródło: www.jung.de)

Podsumowanie

Kontroler serii F50 jest produktem, którym warto się zainteresować. Jeżeli komuś podoba się styl proponowany przez firmę Jung, to na pewno się nie zwiedzie. Są może funkcje, których trochę mi brakuje. Uważam, że w takich przyciskach powinien być czujnik zbliżeniowy, który umożliwi zapalanie światła jednym ruchem ręki. Brakuje również możliwości wyświetlenia tekstu na wyświetlaczu, czasami jest to przydatne.
Jednak te niedogodności nie przekreślają wysokiej jakości produktu. Na pewno mogę polecić do każdej instalacji KNX, gdzie poza funkcjami liczy się również design.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz