środa, 4 stycznia 2017

Jak będzie wyglądać inteligentny dom w niedalekiej przyszłości

Początek roku - plany na przyszłość

Początek roku to zawsze dobry moment, żeby zastanowić się na tym, co nas czeka w najbliższych miesiącach. W każdej branży związanej z szeroko pojętą informatyką trudno przewidywać przyszłość. Ale może jednak spróbuję.

Internet of Things


To chyba najsilniejszy trend, chociaż wydaje mi się, że jeszcze nie do końca wiadomo, jak to wykorzystać w automatyce domowej. Idea internetu rzeczy zakłada, że każde urządzenie jest podłączone do sieci i wymienia informacje z pozostałymi. Pomysł bardzo dobry, ale na razie brakuje jednolitego standardu komunikacji. Pewnie jest kwestią czasu, kiedy napęd bramy w naturalny sposób wymieni informacje z ekspresem do kawy lub systemem multiroom. 

Rozwój standardu KNX

Pojawiają się nowe systemy inteligentnego domu, jednak to właśnie KNX pozostaje standardem uznawanym przez największą ilość producentów. W ostatnim czasie organizacja nadzorująca rozwój tego standardu wiele robi dla jego popularyzacji. Jeżeli producenci będą dopasowywać się do aktualnych trendów na rynku, to trend rozwoju tego standardu może się jeszcze długo utrzymać.

Integracja ze sprzętem AGD

Wielu producentów systemów inteligentnych domów chwali się tym, że ich system potrafi zrobić kawę z ekspresu. Jednak nie spotkałem jeszcze sprzętu AGD, który faktycznie można zintegrować z domową automatyką. Mam tu na myśli coś podobnego do Miele@Home. Podłączenie pralki do sieci LAN na pewno nie stanowi problemu, jednak warto, żeby producenci takich urządzeń opracowali jednolity standard komunikacji. Pozwoliłoby to na integrację np. z instalacją w standardzie KNX.

Pozyskiwanie energii - OZE

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii w domu staje się faktem. Panele fotowoltaiczne montuje co raz więcej osób. Ale energia którą produkują często nie trafia tam, gdzie powinna, żeby zwiększyć efektywność takiej instalacji. Dużo lepiej byłoby wpływać na urządzenia elektryczne w domu, aby działały wtedy, kiedy produkowana jest energia.

Obsługa samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne prawdopodobnie stanowią przyszłość motoryzacji. Będziemy je podłączać do instalacji elektrycznej w naszych domach, więc naturalne staje się podłączenie samochodu i ładowarki do automatyki domowej.

Co z tego się sprawdzi? Zobaczymy. A może pojawi się coś zupełnie zaskakującego...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz