wtorek, 7 marca 2017

Targi Dom Inteligentny 2017

Za nami kolejna edycja Targów Dom Inteligentny. Tym razem znowu odbyły się w Warszawie. Wydarzenie jest godne odnotowania, bo to właściwie jedyna tego typu impreza w kraju. Ponieważ jedyna, to również największa, ale ilość firm z branży automatyki domowej nie robi wrażenia. Trzy lub cztery firmy oferujące osprzęt KNX i kilka z własnym systemem inteligentnego domu. Zabrakło kilku firm, których obecność mogłaby się wydawać oczywista (ABB, Schneider, Gira, Hager). Czy to oznacza, że targi przestają mieć sens? Myślę, że nie. Pierwszego dnia targów ilość odwiedzających nie była wcale mała, widać było zainteresowanie. Trudno oczywiście ocenić ile osób po targach zdecyduje się na instalację w swoim domu, ale na pewno idea inteligentnego domu dociera do co raz szerszego grona odbiorów dzięki tego typu wydarzeniom.

Subiektywna prezentacja wystawców

Jako integratora KNX najbardziej interesowały mnie firmy prezentujące urządzenia działające w tym standardzie. Jak już wspomniałem nie było ich dużo, więc wszędzie był czas na chwilę rozmowy i dokładne obejrzenie produktów. Więc po kolei:


Jung

Stoisko firmy JUNG
To jedna z moich ulubionych firm produkujących osprzęt elektryczny, zarówno standardowy, jak KNX. Wysoka jakość i ponadczasowy styl to główne zalety tego producenta.
Uwagę zwracała seria LS ZERO, którą montuje się równo ze ścianą. Efekt jest bardzo ciekawy szczególnie w przypadku stosowania osprzętu KNX.

Osprzęt serii LS ZERO
Kolejna ciekawa propozycja to seria włączników w kolorach Les Couleurs® Le Corbusier'a. Osprzęt wyróżnia się oryginalnymi kolorami oraz matową powierzchnią przycisków. 

Osprzęt w kolorach Les Couleurs® Le Corbusier'a


Nie zabrakło również domofonów firmy Siedle, do których Jung oferuje stacje wewnętrzne, które są dopasowane do reszty osprzętu. 
Domofon Siedle

 Dystron

Drugą firmą oferującą sprzęt w standardzie KNX był Dystron. Na stoisku można było zobaczyć produkty kilku marek dystrybuowanych przez tę firmę. Z całą pewnością tego typu produkty są godne odnotowania, bo wprowadzają trochę świeżości na rynek inteligentnego domu.
Można dyskutować na temat stylu - to zawsze subiektywne odczucie. Ale na pewno szklany panel firmy MDT z konfigurowalnym wyświetlaczem wygląda dość futurystycznie.

Szklane panele MDT
Podobnie nowe przyciski produkowane przez Yonnet, które poza temperaturą mierzą również wilgotność powietrza i natężenie oświetlenia można uznać za interesujące. 

Yonnet

Z kolei Insprid produkuje dość interesujący wizualnie osprzęt, który naprawdę może się podobać i wyróżni instalację spośród wielu podobnych.
Insprid
Ekinex jest dość znanym włoskim producentem. Kraj pochodzenia zobowiązuje i nacisk został położony na design. Szczególnie seria bezramkowa wygląda interesująco.

Ekinex - panel dotykowy oraz przyciski

Astat

Skromną ofertę z zakresu KNX miała również firma Astat, która wprowadza do oferty przyciski firmy eelectron oraz osprzęt Esylux. Niestety na stoisku można było zobaczyć znaną z poprzednich lat wystawę systemu By-me firmy Vimar, który na wydaje mi się bardzo interesujący.

Inne firmy

Oczywiście to nie jedyni wystawcy, zaprezentowano również system Ampio, Grenton, Nexwell i pewnie jeszcze kilka, których nie zapamiętałem. Jednak od dawna koncentruję się na standardzie KNX, stąd mniejsze zainteresowanie innymi producentami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz